Види покриттів для оптичних лінз

На сьогоднішній день різноманітність виробників оптичних лінз (як преміум класу, так і більш демократичних), а також дизайну лінз настільки великий, що при виборі іноді можуть заводить нас у глухий кут. Кожен виробник запевняє що його продукт найкращий і не має аналогів. Однією з головних відмінних  якостей очкової лінзи (крім її оптичних властивостей) виробники виділяють наявність додаткових покриттів на лінзі (антирефлекс) і, відповідно, їх якість.
 
В цілому можна виділити три типи покриттів очкової лінзи:

  • просвітлююче покриття;
  • зміцнюючі покриття;
  • гідро-, олеофобні, антистатичні покриття.


Просвітлююче покриття

Для того що б зрозуміти потребу у ньому, спочатку розглянемо таке явище як відбиття світла. Саме віно стало приводом для створення першого просвітлюючого покриття для оптичних лінз в минулому. Світловий промінь, проходячи через оптичну лінзу, частково відбивається, частково пропускається і частково поглинається нею. Відбивання променя світла від поверхні лінзи відбувається через різні коефіцієнти заломлення матеріала лінзи і повітря. І відбувається воно не тільки з боку передньої поверхні лінзи, але і з боку задньої поверхні, а також від склери та рогівки. Промені світла, відбиті від поверхні лінзи, перешкоджають проходженню прямих променів від предмета, що в свою чергу знижує якість зображення на сітківці ока.
 
 На практиці ефект відбиття світла приносить масу незручностей користувачам окулярів, так як зображення, яке передається лінзою, стає як би розмитим, менш чітким. Особливо гостро відчувають це автомобілісти, оскільки від світла зустрічних фар на лінзі створюються світлові відблиски, які заважають впевненому і безпечному водінню, особливо в умовах поганої видимості.
 
Користувачі окулярів, в яких встановлені оптичні лінзи з високим показником заломлення, також стикаються з вище перерахованими незручностями, оскільки чим більше показник заломлення, тим більше потік відбиваного світла.
 
Саме для усунення небажаних ефектів, створюваних відбитим світлом, і поліпшення якості зображення, було розроблено просвітлююче покриття для оптичних лінз. Суть його полягає у зменшені потоку відбитого світла і основане на явища інтерференції світла. Простими словами, світловий потік проходить не через одну межу (повітря-лінза), а через дві: повітря-покриття і покриття-лінза. Відбиваючись від цих двох меж промені інтерферують і гасять один одного. Внаслідок цього через лінзу проходить більше корисного світла, усувається ефект відблисків і нечіткість зображення, лінзи стають більш прозорими.
 
 
Зміцнююче покриття

Всі ми прекрасно знаємо, що перші лінзи були виготовлені зі скла і досить  тривалий час виготовлялися тільки з цього матеріалу. Головна перевага мінеральної лінзи - це її стійкість до утворення подряпин. Але, на противагу цьому, є як мінімум два великих мінуса мінеральної лінзи - це її крихкість і вага. Скляні лінзи при ударі об тверду поверхнею, як правило б`ются, а їх вага значно більша в порівнянні з органічною лінзою, особливо при високих діоптріях.
 
Органічна лінза, яка зараз стала фаворитом в оптичному виробництві, дозволяє розширити діапазон виготовлення лінз, робить їх безпечними, особливо для дітей, і легкими. Єдиний мінус такої лінзи, без наявності додаткових покриттів, це велика ймовірність утворення подряпин. Щоб посилити стійкість до появи подряпин (абразивостійкість) органічної лінзи, на її поверхню наносять спеціальні зміцнюючі покриття. Як правило таке покриття наноситься на обидві поверхні лінзи (внутрішню і зовнішню) і значно підвищується стійкість матеріалу лінзи до появи подряпин.

Гідро-, олеофобне, антистатичне покриття

Багато користувачів окулярів впевнені в тому, що лінзи з покриттям швидше брудняться. Насправді ж на лінзі з антирефлексним покриттям бруд стає просто більш помітним, що дозволяє його швидко помітити і очистити лінзу. Для підтримки стійкості лінзи до забруднень і для легкого її очищення зазвичай застосовуються:
 
- гідрофобний шар: робить поверхню лінзи менш змочуваною (краплі води не затримуються на поверхні, легко видаляються серветкою);
 
- олеофобний шар: робить лінзу стійкою до жирових забруднень (відбитки пальців та ін.),  полегшують їх видалення;
 
- антистатичний шар: робить лінзу стійкою до прилипання пилу і бруду.
 
Як правило всі ці три шари наносяться разом, це робить поверхню лінзи більш гладкою і полегшує догляд за нею. На практиці це видно, коли ви хочете протерти лінзу серветкою: при наявності всіх трьох складових, бруд видаляється легко і без розводів, частинки пилу і бруду не так сильно осідають на лінзі. Хотілося б відзначити, що забруднення на лінзі з покриттям спричиняють менше незручностей, ніж на звичайній лінзі. Оскільки сама лінза без покриття менш прозора, то і бруд подвійно ускладнює проходження світла через неї.

Дуже часто в каталогах виробників лінзи йдуть з різними типами покриттів. Рідко на лінзі присутній тільки один шар, зазвичай їх як мінімум два-три (зміцнюючий, просвітлюючий і/або гідрофобний), таке покриття ще називають багатофункціональним. Як правило чим більше покриттів має лінза тим вища її стійкість до різних типів забруднень і довше термін служби. Наявність на лінзі просвітлюючого покриття в комплексі з гідро-, олеофобним, антистатичним покриттям відносить очкову лінзу до розряду преміум і ціна її трохи вище. Але саме наявність всіх покриттів дає можливість максимально продовжити термін служби лінз і полегшити догляд за окулярами в цілому.
 
Хотілося б відзначити, що лінзи з високим показником заломлення (індекс ≥1.6) завжди йдуть в комплексі з багатофункціональним покриттям, яке включає в себе просвітляючий шар обов'язково, а інші вже в залежності від можливостей виробника.
 
Під вибір клієнта в каталогах виробників доступні так само покриття, які захищають очі від шкідливих УФ-променів, а також від синього спектра світла, випромінюваного моніторами комп'ютерів, енергозберігаючими лампами, цифровими пристроями. Для спортсменів і водіїв також є спеціальні покриття, що поліпшують якість зображення в поганих погодних умовах.
 
У салонах Оптика Люксор до замовлення доступні лінзи з усіма варіантами покриттів таких іменитих брендів як Zeiss, Seiko, Essilor, JZO, Le Perle і інші. А наші консультанти допоможуть вам підібрати підходящий варіант лінз з урахуванням ваших потреб і нюансів використання окулярів, а також не розгубитися в розмаїтті виробників та їх пропозицій.
 

Жіночі окуляри Переглянути
Контакт-центр
Задати питання 24 / 7

Якщо у вас виникли питання, маєте скарги, або побажання, зв’яжiться з нами. Наші спецiалiсти допоможуть вам.

ІНШІ НОВИНИ
Інші новини
Види покриттів для оптичних лінз-Фото-0 https://opticaluxor.ua
Які окуляри вам підходять?
Окуляри є важливим аксесуаром для нас. Вони захищають наші очі від ультрафіолету і доповнюють образ. Є велика кількість форм оправ, а які підходять вам?
Дiзнатись бiльше
Види покриттів для оптичних лінз-Фото-1 https://opticaluxor.ua
Як допомогти дитині звикнути до окулярів?
Дотримуйтеся всего кількох нескладних порад, щоб допомогти своїй дитиці в адаптації до нових окулярів.
Дiзнатись бiльше
Види покриттів для оптичних лінз-Фото-2 https://opticaluxor.ua
Продукція компанії DISOP - правильний догляд за контактними лінзами
Іспанська компанія DISOP, одна з європейських лідерів з виробництва широкого спектру товарів по догляду за контактними лінзами, представляє лінійку своєї продукції на українському ринку.
Дiзнатись бiльше
Види покриттів для оптичних лінз-Фото-3 https://opticaluxor.ua
Новий магазин в Чернівцях !!!
У новенькому магазині можна перевірити зір та отримати рецепт на окуляри чи контактні лінзи, обрати модну оправу та сонцезахисні окуляри.
Дiзнатись бiльше
Види покриттів для оптичних лінз-Фото-4 https://opticaluxor.ua
Окуляри до школи
Обирайте дитячі окуляри за вигідними цінами!
Дiзнатись бiльше