Таке бажане, але таке небезпечне

15.05.2015
У 2005 році предметом обговорення на щорічній конференції, що проводиться італійською Комісією із захисту зору (Сommissione Difesa Vista), стало питання про те, чим керуються споживачі при виборі сонцезахисних окулярів. У ході конференції були оприлюднені результати дослідження, проведеного італійським Інститутом маркетингових досліджень Пьєполі (Istituto Piepoli) за дорученням Комісії по захисту зору.
 
Згідно з отриманими даними кожен другий італієць купує сонцезахисні окуляри, виходячи виключно з естетичних міркувань. При цьому такий фактор, як захист очей від УФ-випромінювання, не є для нього значущим. Одночасно опитування показало, що 80% покупців вже коли-небудь чули про те, що при недостатньому захисті сонячні промені несуть в собі певну загрозу для очей, тільки от на запитання, яку саме, респонденти відповісти не змогли.
 
Щоб зняти полуду з очей населення, італійський Національний дослідницький центр (СNR) під науковим керівництвом доктора Гаетано Ципола (Gaetano Zipoli) провів дослідження, метою якого стало вивчення того, наскільки небезпечно перебування під прямими сонячними променями і чи може захисний зонт або тент вберегти від шкідливого впливу ультрафіолету.
 
Результати дослідження підтвердили, що ризик представляють в першу чергу ультрафіолетові промені UVB-діапазону, довжина хвилі яких становить 280-320 нм, а також UVA-діапазону c довжиною хвилі 320-400 нм. Найбільш короткохвильове випромінювання (UVC-діапазон) повністю блокується озоновим шаром атмосфери. Проте відзначимо, що з кожним роком озоновий шар внаслідок активної господарської діяльності людини стає все тоншим, в результаті чого знижується і здатність атмосфери затримувати ультрафіолетові промені.
 
Було проведено ряд експериментів, в ході яких 30 червня 2004 року в Тоскані вимірювалося ультрафіолетове випромінювання протягом усього дня - з шостої ранку до сьомої вечора. Один радіометр був встановлений під захисним тентом, а другий - безпосередньо на пляжі. Подальші експерименти проводилися в березні на гірськолижному схилі. Отримані дані були використані вченими для аналізу наслідків впливу ультрафіолетового випромінювання на шкіру та очі. До таких наслідків, зокрема, відноситься фотокератит (це дуже болючий сонячний опік рогівки, cимптоми якого зазвичай проявляються через 6-12 годин після опромінення), розвиток катаракти, фотокон'юнктівіт (запалення кон'юнктиви), дегенерація макули.
 
«Небезпеку представляє не тільки пряме сонячне світло - шкідливий вплив має і відбитий від поверхні землі ультрафіолет, а також дифузне випромінювання», - зауважив доктор Ципола. Снігова поверхня відбиває до 80% УФ-випромінювання (особливо у березні), білий піщаний пляж - до 40% випромінювання. Пляжна парасолька при цьому захищає лише від дії прямих сонячних променів (93%).
Як зазначає німецький журнал «Аугенліхт» (Augenliсht), здатністю відображати ультрафіолет може володіти не тільки вода або сніг, але навіть сторінки журналу, який відпочиваючі беруть із собою на пляж: при яскравому сонці білий папір відбиває УФ-промені, і вони прямо потрапляють на сітківку ока. Таким чином, сонцезахисні окуляри необхідні не тільки при активних заняттях спортом у води, але навіть при читанні на пляжі.
 
У похмурий день в людини складається помилкове відчуття захищеності, однак ультрафіолетові промені впливають на його очі в будь-яку погоду. Але навіть ті люди, які зазвичай користуються окулярами в сонячну погоду, вважають, що, коли небо закрите хмарами, в цьому немає необхідності. Це велика помилка.
 
Вченими були отримані наступні дані: для появи симптомів фотокератиту досить вельми невеликих доз ультрафіолетового випромінювання. Небезпека отримати фотокератит виникає приблизно після 20 хвилин перебування на сонці в горизонтальному положенні, а фотокон'юнктівіт - приблизно після 17 годин, проведених на сонці.
 
Люди досі не віддають собі звіту в тому, що ультрафіолет може згубно впливати не тільки на шкіру, що загрожує сонячними опіками, передчасним старінням шкіри і раком шкіри, але і на очі. У першу чергу, від руйнівного впливу УФ-променів страждає кришталик ока. Кришталик - це еластична прозора лінза, що відповідає за заломлення сонячних променів і фокусування зображення на сітківці. Під впливом ультрафіолету кришталик втрачає прозорість, набуває жовтого забарвлення і поступово каламутніє. Чим більше УФ-променів досягає кришталика, тим раніше він мутніє, що, в свою чергу, веде до розвитку катаракти. У всьому світі причиною сліпоти в 50% випадків є саме катаракта.
 
Шкідливому впливу піддається і сітківка, в результаті чого з часом може виникнути дегенерація макули (центральної зони сітківки). На сьогоднішній день дегенерація макули - одне з найпоширеніших захворювань, що призводять до повної втрати зору у людей старше 60 років в індустріально розвинених країнах.
Можливі й негативні наслідки термічного характеру, а саме опік сітківки. Це захворювання було діагностовано, зокрема, у людей, які спостерігали сонячне затемнення без спеціальних приладів (окулярів). Ніякі підручні засоби, в тому числі темні скла, тут не допоможуть. Милування космічними красотами може призвести і до повної втрати зору.
 
Сильне природне UVB-опромінення, що характерно для умов високогір'я, Заполяр'я, може призвести до сніжної офтальмії («сніжної сліпоти»). Це ураження рогівки ока, викликане потраплянням на неї значної кількості відбитих від снігу ультрафіолетових променів. Потерпілий відчуває дискомфорт, у нього виникає відчуття попадання піску в очі, сльозотеча, з'являється різь в очах, почервоніння слизової, набряк, розвивається світлобоязнь. І хоча зір, як правило, згодом відновлюється, відпустка може бути зіпсований остаточно.
 
Як захистити свої очі
Небезпечному впливу ультрафіолетового випромінювання і, відповідно, що випливають звідси наслідками можна протистояти лише за допомогою сонцезахисних окулярів. При цьому важливо знати, що не всі сонцезахисні окуляри здатні вберегти очі.
 
Використання окулярів з дешевими лінзами, які не мають захисного фільтра, може тільки нашкодити, оскільки тонування захищає очі лише від надмірної яскравості світла, але не від дії ультрафіолетових променів. Кришталик здорових очей виконує функцію природного фільтра. Одягаючи окуляри з затемненими лінзами, але без фільтра, ми усипляємо природну пильність наших очей, які вважають, що вони надійно захищені темним покровом окулярів, а в результаті зіниця реагує на малу інтенсивність світла розширенням, забезпечуючи проникнення ще більшої кількості ультрафіолету до сітківки ока. Обов'язкова умова, якій повинні відповідати сонцезахисні окуляри, - наявність якісного фільтра, завдання якого - захистити очі від надмірної сонячного світла і шкідливого впливу УФ-випромінювання, знизити навантаження на очі і поліпшити зорове сприйняття. Фільтри підбираються з урахуванням рівня зовнішньої освітленості та індивідуальної чутливості людини до світла. Важливий критерій при підборі сонцезахисних фільтрів - відчуття комфорту, так як у кожної людини потреба у світлі індивідуальна.
 
У 1995 році був опублікований проект європейського стандарту, що стосується сонцезахисних окулярів. Відповідно до цього стандарту розрізняють п'ять категорій фільтрів, які повинні бути зазначені на сонцезахисних окулярах (поряд зі знаком CE, що свідчить про те, що даний виріб відповідає прийнятим в Європі стандартам якості). Матеріал, з якого зроблені якісні лінзи-фільтри, навіть категорії 0, має здатність фільтрувати до 20% ультрафіолетового випромінювання.
 
Особливою групою ризику, яка потребує захисту від ультрафіолету, є діти. Вони досить багато часу проводять на вулиці, проте мало хто з батьків купує дитині справжні сонцезахисні окуляри. Дешеві окуляри без захисного фільтра не можуть забезпечити належний захист, зате в них дитина може не мружачись дивитися на сонце, а тому, виходячи з вищесказаного, очі її «широко відкриті» для шкідливих променів. Проблема посилюється ще й тим, що структура очей у дитини ще не сформувалася остаточно, і вона дуже сприйнятлива до впливу ззовні. Шкіру повік і слизову оболонку ока дитини пошкодити вкрай легко, рогівка може запалитися вже після 1 години перебування на сонці. Кришталик ока, що є природним фільтром, у дитини ще недостатньо розвинений і тому не справляється з цією функцією. Чим менше років дитині, тим слабше захисна система її очей. Так, у дітей до 10 років три чверті шкідливого випромінювання безперешкодно потрапляє на сітківку. Власний захисний механізм повністю формується у людини лише до 20 років. Таким чином, якісні сонцезахисні окуляри для дітей - це не данина моді, а необхідність.
Що стосується людей старшого покоління, то згідно з даними опитування за останній рік лише 10% жителів Італії старше 50 років придбали собі нові сонцезахисні окуляри. Наслідки не змусять себе довго чекати. Саме люди старшого покоління в силу вікових змін входять в особливу групу ризику: чим старша людина, тим більш вразлива захисна система його очей. Небезпеку можуть являти собою навіть прості подряпини на лінзах. Око сприймає подряпину як каламутний об'єкт, який знаходиться на дуже близькій відстані від нього, щоб на ньому можна було сфокусуватися. Очам необхідно отримати чітке зображення, для цього потрібні додаткові зусилля, в результаті очі швидко втомлюються. Це позначається і на загальному самопочутті людини. Крім того, поверхня лінз сонцезахисних окулярів повинна бути добре відполірована - це дозволить зіницям легше, без зайвого напруження, пристосуватися до відповідного освітлення.
 
Також при виборі окулярів потрібно звертати увагу і на колір лінз. Як зазначає німецький журнал «Аугеноптікер» (Augenoptiker), короткозорим людям, щоб підвищити чіткість зображення, більше підходять лінзи коричневих тонів, а далекозорим - синьо-зелених. Коричневі, сірі та зелені лінзи лише злегка змінюють відтінки навколишніх предметів, кольору при цьому залишаються природними. У всіх інших випадках оці знадобиться певний час для того, щоб «нейтралізувати» колір лінз. У той же час є дані, що жовті лінзи підсилюють контрастність, покращують видимість, і тому їх рекомендують носити автомобілістам в негоду або рано вранці, а також при тумані на дорогах. Людям, які багато часу проводять на воді, рекомендуються поляризаційні лінзи, нейтралізуючі промені, відбиті від водної поверхні.
 
«Правильні» сонцезахисні окуляри повинні мати достатньо велику рамку, щоб повністю уникнути попадання в очі ультрафіолетових променів (одночасно вони захистять і чутливу шкіру навколо очей); широкі заушники знизять бічне засвічення. Відстань між лінзою й оком не повинна бути великою, краща оправа прилеглої форми, при цьому її володар повинен відчувати себе комфортно.
 
Як показують численні опитування, з одного боку, споживачам не вистачає інформації про те, чим небезпечне ультрафіолетове випромінювання для очей і як захистити себе і своїх дітей від очних захворювань, викликаних впливом УФ-випромінювання, а з іншого - їм не дістає елементарної свідомості при виборі сонцезахисних окулярів. «Бережи плаття знову, а здоров'я - змолоду» - говорить народна мудрість, і ми ще раз переконуємося в її справедливості.
 
 
Олена Чуланова, Веко 5, 2006
Читайте також: